Huba kazí vzhľad nechtov a robí nás v rozpakoch, ak si to niekto všimne. Zbaviť sa ho však môže byť ťažké. Po užití liekov a mastí sa ochorenie môže opäť vrátiť spolu s nepríjemnými pocitmi, svrbením a pálením. Je dôležité vybrať si liek, ktorý by chorobu úplne odstránil.
V tomto článku zistíme, ako liečiť pleseň nechtov, aby sa nevrátila.
Známky plesní nechtov
Lekársky názov plesne nechtov je onychomykóza. Ako mnohé choroby, neprejavuje sa prudko a zreteľne bezprostredne po infekcii. Prvé príznaky sa objavia 2-3 týždne po vystavení patogénu. Po prvé, nechtová platnička stráca svoj lesklý lesk, potom sa objavia ďalšie príznaky:
- belavé alebo žltkasté pruhy, škvrny na nechtovej platni;
- zmena farby nechtov na žltú, hnedú alebo sivú;
- zhrubnutie, oddelenie, tuberosita nechtovej platničky;
- nepríjemný zápach;
- olupovanie a začervenanie kože okolo nechtu a medzi prstami;
- pálenie a svrbenie.
Bez liečby plesňová infekcia úplne zničí nechtovú platničku: odlupuje sa a odhaľuje nechtové lôžko.
Kde môžete dostať túto chorobu?
Verejné miesta s vysokou vlhkosťou predstavujú nebezpečenstvo: bazény, vane, hammamy, sauny, telocvične. Huba sa ľahko prenáša priamym kontaktom s infikovanou osobou: patogén vstupuje do zdravých oblastí a spôsobuje infekciu. Môžete sa nakaziť, ak použijete osobné veci pacienta, napríklad topánky alebo uterák.
Huba sa šíri aj na miestach, kde sú požičovne obuvi. Napríklad v bowlingu alebo požičovni korčúľ, lyžiarok, snowboardov. Zvlášť nebezpečné je, ak sa tam nedodržiavajú hygienické normy. Môžete sa nakaziť onychomykózou z papúč, ak ich často nosia rôzni hostia.
Nebezpečenstvo predstavujú aj kozmetické salóny a manikérky a pedikérky, ktoré poskytujú služby doma. Ale len v prípade, že pri každom novom klientovi nepoužívajú jednorazové materiály alebo nesterilizujú pracovné nástroje.
Ako vyzerá pleseň na nechtoch?
Príklad huby nechtov na fotografii je jasne znázornený. Hlavné príznaky onychomykózy sú okamžite viditeľné: zmeny farby nechtu, jeho zhrubnutie a hrudkovitosť. Vľavo je necht pred ošetrením, vpravo po ošetrení laserom.
Etapy vývoja choroby
Choroba sa vyvíja postupne. Ihneď po infekcii nebudete mať nepríjemné pocity, vzhľad nechtu sa takmer nezmení. Ale v priebehu času sa počet nepríjemných symptómov zvyšuje. Pleseň nechtov má 3 fázy:
- normotrofné - v hrúbke nechtu sa objavujú pruhy žltkastej a belavej farby, ale jeho tvar a hrúbka sa nemenia, nedochádza k subungválnej hyperkeratóze, to znamená k zhrubnutiu a odlúčeniu;
- hypertrofická - nechtová doska získava žltý, sivý alebo hnedý odtieň, necht sa zahusťuje v dôsledku hyperkeratózy, objavuje sa krehkosť, okraje sú zubaté;
- dystrofický - necht sa stáva tenším a odlupuje sa od nechtového lôžka, tvoria sa dutiny.
Prečo je huba nebezpečná?
Hneď, ako si všimnete prvé zmeny na nechte, by ste sa mali poradiť s lekárom. Choroba nezmizne sama od seba, bez liečby sa rozšíri do iných častí tela a progreduje.
Ak začnete ochorenie, existuje riziko komplikácií:
- pridanie ďalšej infekcie, napríklad erysipel - ide o infekčno-alergické ochorenie, ktoré sa na koži prejavuje ako červené škvrny;
- diabetická noha s trofickými vredmi na nohách, v závažných prípadoch to vedie ku gangréne;
- alergické vyrážky a olupovanie kože;
- v zriedkavých prípadoch poškodenie vnútorných orgánov a systémov.
Pleseň nechtov nie je len vonkajším defektom, takže samoliečba môže spôsobiť vážne poškodenie. Bez lekárskeho predpisu špecialistu by ste nemali užívať lieky, pretože môžu mať vedľajšie účinky alebo nepredvídateľný vplyv na organizmus.
Existuje mnoho druhov húb, ktoré spôsobujú ochorenie. Ak chcete nájsť tablety a masti, ktoré budú fungovať vo vašom prípade, musíte podstúpiť laboratórne testy. V opačnom prípade môže byť liek zbytočný.
Ktorý lekár lieči plesne?
Ochorenia kože a nechtov lieči dermatológ alebo dermatovenerológ, robí diagnostiku a pripravuje liečbu. Existuje ale vysokošpecializovaný dermatológ, ktorý sa zaoberá výlučne mykózami – mykológ.
V odbornej ambulancii pracujú skúsení dermatológovia, ktorí pristupujú k liečbe onychomykózy komplexne. V prvej fáze špecialisti skúmajú postihnuté nechty. Potom sa vykoná laboratórna diagnostika - umožňuje potvrdiť diagnózu a určiť typ huby. Potom lekár vypracuje plán liečby, berúc do úvahy kontraindikácie pacienta a jeho želania.
V modernej klinike pracujú aj podológovia — majstri, ktorí pripravujú nechty na ďalšiu úpravu a vykonávajú medicinálnu pedikúru. Toto nie je ten istý postup, ktorý sa robí v kozmetických salónoch. Aby ste pochopili rozdiel, musíte zvážiť typy pedikúry:
- lekárska pedikúra je ošetrenie problémových nechtov pre efektívnejšiu liečbu, počas procesu špecialista odstraňuje poškodenú vrstvu nechtu, v dôsledku toho pôsobia protiplesňové látky hlbšie;
- Terapeutická pedikúra je postup, ktorý pomáha riešiť problémy s pokožkou a nechtami, počas ktorého môže majster používať masti, prípravky, pleťové vody atď. na hojenie a liečbu problémových oblastí;
- estetická pedikúra - robí sa v kozmetických salónoch, robí chodidlo a nechty esteticky atraktívnejšie.
Dermatológ a podológ sú špecialisti, ktorí spolupracujú na tom, aby sa pacient čo najrýchlejšie zbavil plesňového ochorenia.
Metódy na odstránenie plesní
Moderná medicína ponúka niekoľko možností liečby onychomykózy. Zvážme každú metódu samostatne.
Lieky
V lekárňach sa predáva veľa tabliet, mastí a lakov proti onychomykóze, nazývajú sa antimykotiká. Ale nemôžete si kúpiť žiadny liek a zbaviť sa choroby, pretože rôzne lieky sú zamerané proti rôznym druhom húb. Okrem toho sú antimykotiká toxické, preto je potrebné dodržiavať správne dávkovanie.
Ďalšia dôležitá nuansa: huba je imúnna voči lieku. Ak to nie je prvýkrát, čo užívate lieky, pôvodca ochorenia môže vyvinúť imunitu, takže liečba bude zbytočná.
Špeciálne omietky
Sú prilepené na poškodený necht a aktívne zložky v kompozícii bojujú s problémom. Produkt však pôsobí iba povrchovo, náplasť nepomôže zbaviť sa plesní vo vnútri nechtu a kože.
Okrem toho nie je vždy vhodné s ním chodiť: môže pri chôdzi spadnúť alebo vypadnúť kvôli vlhkosti. A ak je postihnutých viac ako jeden necht, potom aplikácia náplasti na každý prst nie je príliš pohodlná.
Laserová terapia
Ide o najúčinnejšiu modernú liečebnú metódu. Laser vykazuje viditeľné výsledky od prvého použitia v 90% prípadov. Počas procesu nie je žiadna bolesť, pálenie ani nepohodlie a jedno ošetrenie trvá len asi 10 minút.
Liečba prebieha v 2 etapách:
- Laser pôsobí hlboko na mycélium huby, aby ju zničil. Zároveň nie sú poškodené zdravé tkanivá kože a nechtov.
- Laser obnovuje nechtovú platničku, čo spôsobuje jej rýchlejší rast.
Masti, tablety a náplasti nedávajú taký hlboký a rýchly účinok.
Laser vám umožní vyhnúť sa odstráneniu nechtu a udržať platničku zdravú.
Preventívne opatrenia
Aby ste nemuseli liečiť hubu nechtov, mali by ste dodržiavať preventívne opatrenia. Jednoduché pravidlá pomôžu chrániť sa pred chorobou:
- dodržiavajte osobnú hygienu - pravidelne sa sprchujte, noste čisté ponožky, strihajte si nechty raz týždenne;
- ak idete do verejného kúpeľa, sauny, bazéna, používajte iba individuálne papuče a uterák;
- nechodiť bosí na verejných miestach;
- pri návšteve nenoste topánky niekoho iného, dokonca ani domáce papuče;
- nechodiť v mokrej obuvi;
- posilniť imunitný systém a udržať si zdravie.
Keď idete na manikúru a pedikúru, neváhajte sa opýtať majstra, ako spracováva a sterilizuje pracovné príslušenstvo.
Prečo je lepšie neliečiť sa samo, ale obrátiť sa na profesionálov?
V lepšom prípade po samoliečbe sa pleseň na nechtoch objaví znova, v horšom prípade užívanie liekov bez dozoru lekára poškodí zdravie. Iba lekár môže vybrať komplexnú liečbu a úplne sa zbaviť problému.
Na klinike dermatológ vykoná diagnostiku a potrebné štúdie. Potom pedikér spracuje a pripraví nechtovú platničku. Hlavná časť liečby sa vykonáva pomocou lasera - špecialisti používajú moderné inovatívne vybavenie. Zlepšenia si všimnete už po prvom postupe.
Aby bola liečba jednoduchá a procedúry príjemné, špecialisti sa ku každému pacientovi správajú opatrne a vrúcne a lekári volia individuálny prístup.